Projekt Misja Afryka

Szanowni Państwo

Republika Środkowoafrykańska w języku oficjalnym tego kraju-Sango – oznacza Serce Afryki – Be Ti Afrika. I tak właśnie jest! Pełnia barw tego kraju wyróżniająca się mozaiką smaków, zapachów w postaci owoców, wody, nieba i ziemi stwarza wręcz bajkową aurą Republiki Środkowoafrykańskiej. Pomimo tej pięknej aury od 60 lat RŚA walczy z biedą, wojną i wolnym rozwojem… Mimo ogromu biedy, cierpienia i chorób RŚA to miejsce, do którego się ciągle wraca. W roku 2020 kraj ten plasował się na 3 pozycji wśród najbiedniejszych państw świata. Ludność RŚA natomiast to ludzie o wielkich sercach i ogromnej życzliwości. Organizacja Redemtoris Missio od ponad 30 lat działa na kontynencie afrykańskim głównie w obszarach medycznej pomocy humanitarnej i rozwojowej. Organizacja I3D natomiast od 20 lat działa na terenie RŚA. W skład organizacji wchodzą zarówno mieszkańcy RŚA jak i polscy wolontariusze. Organizacje budują i remontują szkoły, prowadzą szkolenia nauczycieli i personelu medycznego, budują domy samotnej matki i remontują więzienia. Od 2 lat natomiast organizacje we współpracy z wieloma polskimi organizacjami prowadzą wspólnie projekty medyczne i edukacyjne w RŚA. Projekt ginekologiczno-położniczy pomógł objąć patronatem ponad 8000 kobiet i dzieci w opiece okołoporodowej i poporodowej. Projekt edukacyjny natomiast pozwolił ponad 500 uczniom po raz pierwszy od roku powrócić do szkoły ze względu na wcześniejsze walki rebeliantów i zamknięcie szkół spowodowane pandemią COVID-19.

Chcemy zdziałać jeszcze więcej.

RŚA to kraj, gdzie notuje się jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności z powodu zakażeń zębo-pochodnych na świecie!

Chcemy to zmienić!

Teraz chcemy stworzyć projekt

Dentysta w RŚA

Poszukujemy partnerów biznesowych chcących wesprzeć finansowo tę inicjatywę.

Pomagaj z nami!

O projekcie

Służba zdrowia w RŚA nie jest dotowana przez państwo. Placówki medyczne dysponują jedynie materiałami medycznymi i lekami jakie dostarczą im organizacje humanitarne. Personel natomiast to w 85 % niewykwalifikowane osoby jedynie przyuczone do zawody przez inne niewykształcone osoby pracujące w tych ośrodkach. Aż 30 procent zakażeń zębo-pochodnych kończy się śmiercią a aż 50 % bardzo groźnymi zakażeniami. Brak wiedzy, sprzętów i leków powoduje, iż zwykły ból zęba może zakończyć się śmiercią dorosłego bądździecka. Aż 95 % dzieci w RŚA nigdy nie posiadało własnej szczoteczki do zębów! W prefekturze Sangha Mbaere która liczy 150 000 mieszkańców nie ma ani jednego gabinetu dentystycznego!

Nasz cel!

Chcemy objąć opieką dentystyczną kolejne ośrodki zdrowia w Republice Środkowoafrykańskiej, aby w konsekwencji otworzyć choć jeden gabinet dentystyczny w prefekturze Sangha Mbaere.

Zapraszamy do udziału w zrzutce na nasz projekt:

Nasi partnerzy